Otvorené Pon - Pia: 08:00 - 18:00
Email info@pledge.sk Volajte! + 421 904556612
Otvorené Pon - Pia: 08:00 - 18:00
Email info@pledge.sk Volajte! + 421 904556612

Čo je to Page Authority a Domain Authority?

Ak ste niekedy vyhľadali služby SEO spoločností a nechali ste si vypracovať analýzu webu alebo súbor odporúčaní, ktoré by ste mali aplikovať, tak vo väčšine prípadoch sú v rámci analýzy zakomponované pojmy ako Page AuthorityDomain Authority. Práve preto sme sa Vám rozhodli tieto dva pojmy ozrejmiť a bližšie popísať ich význam.

Čo je to Page Authority

Page Authority je skóre, ktoré bolo vyvinuté spoločnosťou Moz (existuje viacero spoločností, ktoré majú svoj algoritmus, my však najčastejšie používame Moz). Ide o skóre na škále od 0 do 100, ktoré predpovedá, ako bude určitá stránka zaradená vo výsledkoch vyhľadávania (SERP). Platí tu pravidlo, že čím je skóre vyššie, tak tým je pravdepodobnosť lepšieho umiestnenia vyššia.

Page Authority, resp. autorita stránok je závislá od viacerých faktorov. Tými najhlavnejšími sú vek stránky, dôveryhodnosť stránky a popularita. Práve tu zohráva link building – tvorba spätných odkazov dôležitú úlohu. Ak Vás táto téma zaujala, viac sa o spätných odkazoch dozviete v článku: „PREČO ROBIŤ LINK BUILDING? ALEBO AKO ZÍSKAVAŤ SPÄTNÉ ODKAZY“.

Čo je to Domain Authority

Domain Authority alebo autorita domény priamo súvisí s umiestnením v SERP. Aj v tomto prípade ide o skóre na stupnici od 0 do 100. Ide však o kalkuláciu sily domény a nie konkrétnej stránky.

Autoritu domény vybudujete rovnako ako autoritu stránky pomocou základných atribútov ako sú autorita, dôveryhodnosť a popularita stránky. Vo všeobecnosti platí, tvorte taký kvalitný obsah, ktorý je pre používateľov hodnotný a nezabúdajte ani na tvorbu spätných odkazov z relevantných stránok.

Ako zistiť autoritu stránky a domény?

Existuje veľa nástrojov, ako možno zistiť autoritu stránky alebo domény. Ako sme v úvode písali, tak my sme fanúšikmi MOZ ranku. Dôvod je jednoduchý, je najrozšírenejší a zároveň patrí medzi najdôveryhodnejšie. Zmerať silu svojej stránky môže na analytics.moz.com.

Authority page analyza
Zdroj: vlastný

Dá sa uspieť vo vyhľadávaniach aj so slabým skóre autority?

Dá sa, ale to závisí od konkurencie. Ak prevádzkujete spravodajský portál, tak v tomto prípade toho s nízkymi hodnotami veľa nespravíte. Ak sa ale venujete určitej a špecifickej téme, ktorá ešte nie je na Slovensku (prípadne na inom trhu) plne rozvinutá, tak sa relatívne rýchlo a lacno dokážete prepracovať na prvé pozície.

Zdroj: vlastný, úvodný obrázok: pixabay.com